• mwphglar@gmail.com
  • 870-534-5467

The Elected

 
  • Grand Master Cleveland K. Wilson #232
    Deputy Grand Master Walter L. May #5
    Grand Senior Warden Mark A. McGraw #8
    Grand Junior Warden Brian A. Johnson #454
    Grand Secretary Thomas W. Brown, Sr. #67
    Grand Treasurer John L Colbert #347
    Grand Secretary/Treasurer of Relief Edward C. Beale, III #8
    Asst. Secretary/Treasurer of Relief Paul A. Jamison #28 
  • Grand Lodge Trustees
    William Bryant #217 (3 yrs.)
    Carl A. Davis #6 (4 yrs.)
    Frederick S. Doles #5 (5 yrs.)
    Douglas Seuell #9 (2 yrs.)
    Roscoe Smith #76 (1 yr.)
    James Tenner #281(3 yrs.)
    Irene Thomas #75(Appointed)
    Irene Murphy #145 (Appointed)
    Sandra Horn #160(Appointed)
    LaTonia Counts #40 (Appointed) 
  • Grand Senior Deacon
    Karl Roberts #8 
  • Grand Junior Deacon
    David Smith #115 
  • Grand Senior Steward
    Richard Richardson #407 
  • Grand Junior Steward
    Calvin Reese #345 
  • Grand Tylers
    Bishop Gregory Brown #18
    Xavier Young #45
    Thomas W. Brown, Jr. #67
    Darnell Henderson #345 
  • Grand Lecturers
    Brian A. Johnson #454
    Van Hung Porter #473 
  • Grand Marshals
    Ronald James #7
    Bobby Washington #296
    Paul Isbell #454 
  • Grand CCFC
    William J. Bryant #217 
  • Grand Recorders
    James Scott #35
    James O’Neal #343
    Nick Williams #15
    Derrick Lucas #64 
  • Grand Historian
    Tommy Van Buren #454 
  • Chief District Deputies
    Marion Butler (4, 5 and 7N)
    Brian Johnson (District 1, 3 and 8)
    Mark McGraw (District 6 and 7S) 
  • Grand Patrons
    Johnny H. Carolina #9
    Alvin Flenory #15 
  • KOP Directors
    Ken Ellis #115
    Reginald Carver #151(Assistant) 
  • Grand Auditors
    Arthur Montgomery #7
    Lamar Jones #130
    Edward Green #23 
  • Grand Legal Advisor
    Curtis Walker, Jr. #18 
  • Grand Webmaster
    Xavier J. Bass #345 
  • District 1
    Thomas Brown, Sr.
    Earnest Larry
    Rev. Billy Ward 
  • District 3
    Shenandoah Burns
    Andre’ Singleton
    Marvin Ward 
  • District 4
    Brandon Boatner
    Samuel Jenkins
    David Smith
    Joe Williams 
  • District 5
    Peter Briggs
    Bennie Green
    Dr. Roy Turner
    Ronald “Casey” Williams 
  • District 6
    Gregory Brown
    Rev. McArthur Hampton 
  • District 7N
    Spencer Brown
    Kelvin Johnson, Sr. 
  • District 7S
    Dr. Dieterick Govan
    Dewayne Newton
    Karl Roberts 
  • District 8
    Kenneth Ferguson
    Xavier Young 
  • Grand Lodge Education Committee
    Edward Green #23
    Robert Tolerson #7
    Stanley Ellis #5
    Roy Turner #224 
  • Veteran Affairs Committee
    Bishop Gregory Brown #18
    Rev. Billy Ward #233
    Ross Bell #233 
  • Ways and Means Committee
    Mark A. McGraw #8
    Karl Roberts #8
    James Tenner #281
    Denise Junier #190 
  • Committee on Credentials
    Terry W. Johnson #64
    Ernest Larry #1
    Roy L. Dixon #97
    Joe Williams #28 
  • Committee on Knights of Pythagoras
    Ken Ellis #28
Brian Stephens #45
    McGan Perkins #149
    Nicholas Smith #28
    Brian Miles #403 
  • Committee on Grand Master’s Address
    Joseph Pierce #8
    William H. Gilkey #42
    Albert Smiley, III #42
    Thomas Robertson #134
    Stanley Ingram #455
    Earl Heard #139
    William Fauntleroy #454 
  • Committee on Grand Patron/Grand Chapter
    Terry W. Johnson #64
    Ernest Larry #1
    Calvin T. Lee #145
J
    oe Williams #28 
  • Committee on Dispensation and Charters
    Mark A. McGraw #8
    Christopher Miller #9
    Andrew Roshell, Jr. #192
    Jared Warner #90
    Herschel Richardson #114
    Cornelius Kilgore #119 
  • Committee On Fraternal Greetings
    John L Colbert #347
    Courtney Willingham #456
    Billie Sanders #9
    Christopher Johnson #35
    Akari Alexander #324 
  • Committee on Jurisprudence
    Dewayne Dobbins #281
    Shenondoah Burns #151
    Eric Hunter #77
    Earnest Womack #233
    Curtis Walker #18 
  • Committee on Grievance’s
    Gary Winters #347
    Brian Johnson #454
    Marvin Ward #17
    Johnny Washington #407
    Merlin Fitzpatrick #97 
  • Committee on Education
    Edward L. Green #23
    Lamar Jones #130
    Robert Tolerson #7
    Roy Turner, Jr. #224 
  • Committee on District Deputies
    Mark A. McGraw #8
    Brian A. Johnson #454
    Marion Butler #454 
  • Committee on By-laws of Subordinate Lodges
    Stanley Dean #276
    Kurwin White #407
    Charles Owens #23 
  • Committee on Ways and Means
    Mark McGraw #8
    Peter Briggs #100
    Jason Mitchell #149
    Rodney Williams #2
    Samuel Jenkins #232
    Earl Young #473 
  • Committee on Necrology
    Rev. Billy Ward #233
    Rev. McArthur Hampton #18
    All Ministers 
  • Committee on Non-Prince Hall Masons
Roscoe Smith #76
    Karl Roberts #8
    Alex Benton #454
    Fred Hill #2
    Donnie Savage #345 
  • Committee on Resolutions
    Walter L. May #5
    Spencer Brown #347
    LaSalle English #1
    Michael Walker #218 
shares